Žurnāls » Pinhole kameras princips

Pinhole jeb bildēšana caur adatas aci ir vecākais fotogrāfijas veids, kura pirmsākumi meklējami jau 4.gs. p.m.ē. Ķīnā - vēl ļoti ilgu laiku pirms pirmās fotogrāfijas. Tomēr, par spīti visam, mūsdienās tas vēl joprojām entuziastu vidū ir ļoti populārs fotogrāfijas veids un tam par godu nu jau divpadsmito reizi 29.aprīlī notiks starptautiskā pinhole diena, kad visi pinhole entuziasti un draugi dosies ārā kopīgi bildēt ar savām pinhole kamerām.

Pinhole darbības princips ir pavisam vienkāršs. Atšķirībā no mums ierastā principa, kad bilde uz filmas projecējas caur lēcu, pinhole gadījumā tas pats process notiek caur mazu mazītiņu caurumiņu. Jo mazāks caurumiņš, jo mazāka un asāka ir bilde. Rezultātā bilde uz filmas, tāpat kā caur lēcu, nonāk apgrieztā veidā. Tomēr pats process ir ilgāks, jo gaisma uz filmas caur mazo caurumiņu nonāk ilgākā periodā nekā caur lēcu, kad ir lielāks diafragmas atvērums, tādēļ, bildējot ar pinhole kameru, ir jāizmanto ilgā ekspozīcija.

Varētu jautāt, kāds tad no tā visa ir labums? Labums ir tāds, ka bildējot caur adatas aci, iegūto bildi neierobežo nekādi lēcas parametri, tādēļ kadrs uztver sevī visu sev priekšā redzamo. Rezultātā Tu iegūsti ļoti spēcīgu platleņķa efektu, kas būtiski atšķiras no ierastajiem ikdienas kadriem.

Lomografijas biedrība ir parūpējusies, lai atvieglotu Tavas pinhole gaitas, iebūvējot pinhole funkciju mums jau tik ļoti iemīļotajā DianaF+ kamerā. Viss ir ļoti vienkārši. Viss, kas tev ir jādara ir jānoņem objektīvs, jāuzstāda diafragmas slēdzis uz simbolu „P” un jāļaujas pinhole burvībai.

Bet tas vēl nav viss. Lomogrāfijas biedrība gāja vēl tālāk un uztaisīja pilnīgi trako Diana Multi Pinhole Operator – Diānas versiju, kas veltīta tikai un vienīgi bildēšanai caur adatas aci. Un, lai visu padarītu vēl interesantāku, viena adatas caurumiņa vietā tika uztaisīta iespēja izvelēties starp vienu, diviem un trīs adatas caurumiņiem vienlaicīgi. Komplektā līdzi nāk ari 6 krāsu gēla filtriņi, kas izveidoti speciāli vairāk caurumiņu funkcijai – 3 filtri divu caurumiņu funkcijai un 3 filtri trīs caurumiņu funkcijai. Rezultātā bildes sanāk psihedēliski hipnotizējošas un neaizmirstamas.


Bildējot ar vienu caurumiņu.


Bildējot ar diviem caurumiņiem.


Bildējot ar 3 caurumiņiem.

29. aprīlī par godu starptautiskajai pinhole dienai mēs rīkosim radošo darbnīcu, kuras ietvaros, gluži ka citi entuziasti visa pasaulē, iesim un baudīsim pavasara sauli, caur adatas aci cenšoties notvert kādu siltāku kadru. Aicinām arī Tevi mums piebiedroties. Sīkāk par darbnīcas norisi tuvākajā laikā.

Pielikumā ekspozīcijas laiku tabula bildēšanai caur adatas aci ar DianaF+ un Diana Multi Pinhole Operator Pinhole kamerām.

 
Rekomendējam izlasīt arī šos rakstus
 
Dalies ar draugiem
 
 
 
Pievienojies un komunicē
Varbūt Tev ir kāds jautājums par Lomogrāfiju vai kādu no mūsu kamerām? Droši dod ziņu, ja esi uzgājis kādai mājaslapas nepilnībai. Vairāk informācijas par lomography.lv var iegūt arī iepazīstoties ar lietošanas noteikumiem.
Mēs esam draudzīgi
Kļūsti par mūsu draugu arī Facebook-ā, mēs arī Twitter-ojam. Mēs labprāt uzturēsim ar Tevi kontaktu.
Izvēlies sev ko piemērotu
Ja vēlies savā īpašumā iegūt jaunu lomo-kameru, kādu noderīgu aksesuāru, vai vienkārši superīgu foto-filmiņu iemet aci mūsu internet-veikalā.
 
Lomography Society Baltics ©2006—2013