Žurnāls » Fakti un padomi par 120 filmiņu

120 filmiņa ir visvecākais no filmiņas formātiem, ko vēl joprojām turpina ražot lielos apjomos. Ar to 1901. gadā iepazīstināja Kodak, paredzētu ikdienas amatieru fotogrāfijai, kā viegli lietojamu un ikvienam pieejamu. Iemantojot arī lielu atzinību profesionāļu vidū, 120 filmiņa vēl joprojām ir otrs populārākais filmiņas formāts, kuru popularitātes ziņā apsteidz vien 35 mm filmiņa.Atšķirībā no ierastās 35 mm filmiņas, 120 filmiņa ir gandrīz uz pusi platāka - tas dod lielāku kadra laukumu un līdz ar to arī bildes kvalitāti. Tomēr arī kadru skaits ir ievērojami mazāks. Kamēr 35mm filmiņai kadru skaits ir atkarīgs no filmiņas garuma (12, 24 vai 36 kadri), visām 120 filmiņām garums ir vienāds, un kadru skaits ir atkarīgs no izvēlētā kadra formāta ( 12 vai 16 kadri). Izvēle starp 12 vai 16 kadriem ir jāizdara pirms filmiņas ielādes*, jo atkarībā no izvēlētā formāta ir jāieliek attiecīgā maska. Diana+ kamerai gan 12, gan 16 kadru formāti abi būs kvadrātveida (attiecīgi 52x52mm un 42x42mm), turpretī Holgai 12 kadru formāts būs kvadrātveida (55x55mm), bet 16 kadru formāts - vertikāla taisnstūrveida (43x55mm). Līdzīgi kā 35mm filmiņu kamerām, ari 120 filmiņām ir pieejami citi kadru formāti (6x7, 6x8, 6x9, 6x12 un pat 6x24), tomēr lomogrāfijas vajadzībām ar tiem saskarties visticamāk nevajadzēs.

Būtiski atšķirībā no 35 mm filmiņas, 120 filmiņa nav ietverta drošā metāla čaulā, bet gan uztīta uz spolītes**, un no ārpasaules un gaismas to pasargā tikai paralēli filmiņai uztīta melna papīra josla. Šis faktors īpaši jāņem vērā ielādējot filmiņu.
Uzsākot bildēt ar 120 filmiņu, ir jāatceras, ka 120 filmiņu kamerām nav automātisks kadru skaitītājs, kā arī kadra apstādināšanas mehānisms, pārtinot uz nākamo kadru. Kadru skaits ir uzdrukāts uz filmas aizsargpapīra, ko var redzēt caur mazo sarkano lodziņu kameras aizmugurē.

Viena no iecienītākajām 120 filmiņu kameru funkcijām ir tā, ka pārtīšanas un slēdža mehānismi nav savā starpā saistīti, kas nozīmē, ka bez liekām problēmām ir iespēja bildēt kadru uz kadra.* Izvēloties kadru formātu ir jāņem vērā arī tas, ka Diana+ un Holgas kamerām tik ļoti raksturīgās vinjetes (tumšie stūrīši) būs iespējamas tikai bildējot 12 kadrus. Tas ir tādēļ, ka vinjetes rodas tikai tad, ja fokusa attālums ir lielāks, lai ar gaismu noklātu visu kadra laukumu. Uzliekot 16 kadru masku, laukums samazinās un gaisma noklāj visu kadru, līdz ar to ir jāatvadās no tik ļoti iemīļotajām vinjetēm.

** Pēc filmiņas izbildēšanas filmiņa nav jāattin. Tā paliek uz spolītes, kas bija kamerā. Spolīte ar visu filmiņu ir jānes attīstīt, bet tā spolīte, uz kuras bija filmiņa vienkārši ir jāpārliek vietā, kur bija jau esošā spolīte, un uz tas tiks tīta nākamā filmiņa.

120 filmiņas ir plaši pieejamas mūsu veikalā.
 
Rekomendējam izlasīt arī šos rakstus
 
Dalies ar draugiem
 
 
 
Pievienojies un komunicē
Varbūt Tev ir kāds jautājums par Lomogrāfiju vai kādu no mūsu kamerām? Droši dod ziņu, ja esi uzgājis kādai mājaslapas nepilnībai. Vairāk informācijas par lomography.lv var iegūt arī iepazīstoties ar lietošanas noteikumiem.
Mēs esam draudzīgi
Kļūsti par mūsu draugu arī Facebook-ā, mēs arī Twitter-ojam. Mēs labprāt uzturēsim ar Tevi kontaktu.
Izvēlies sev ko piemērotu
Ja vēlies savā īpašumā iegūt jaunu lomo-kameru, kādu noderīgu aksesuāru, vai vienkārši superīgu foto-filmiņu iemet aci mūsu internet-veikalā.
 
Lomography Society Baltics ©2006—2013